اين وبلاگ در مورد مسائل زيست محيطي مي باشد.
 

تالاب ميقان، مهم‌ترين زيستگاه درناهاي مهاجر از سوي سازمان صنايع و معادن، براي بهره‌برداري از معادن سولفات سديم به مزايده گذاشته مي‌شود.

مديركل اداره حفاظت محيط‌زيست استان مركزي با اعلام اين خبر گفته است: تالاب ميقان كه پيشينه‌اي 2 هزار ساله دارد زيستگاه پرندگان مهاجر بوده كه تخريب آن نه‌تنها به عمر اين گنجينه زيست‌محيطي پايان مي‌دهد كه يكي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري استان مركزي از بين مي‌رود.

اين درحالي است كه ميقان ازجمله تالاب‌هاي فصلي است كه هرساله پذيراي هزاران درناي مهاجر و پرندگان ديگر است كه دو فصل پاييز و زمستان را در اين زيستگاه سپري مي‌كنند. 

 

دكتر برهان رياضي، كارشناس برجسته تالاب‌ها، در اين‌باره به همشهري گفت: اين تالاب يكي از نقاطي است كه درناهاي مهاجر زمستان‌گذراني خود را در آن سپري مي‌كنند به‌عبارت ديگر، يكي از تالاب‌هاي فصلي است كه از حساسيت‌هاي خاصي برخوردار است. حساسيت اين زيستگاه منحصربه‌فرد از اوايل پاييز كه درناها به اين منطقه روي مي‌آورند آغاز مي‌شود و تا پايان زمستان كه پرندگان مهاجر اين تالاب را ترك مي‌كنند ادامه دارد.

اين استاد دانشگاه درخصوص اهميت ميقان مي‌گويد: اين تالاب، منطقه منحصربه‌فرد و زيستگاهي بدون جايگزين و تنها منطقه در عرصه‌هاي كويري ايران است كه سالانه هزاران هزار درنا را به سمت خود جذب مي‌كند تا آنجا كه گاه 8 هزار درنا، در فصل زمستان‌گذراني، در اين تالاب مشاهده شده است.

بر اين اساس، چنانچه قرار باشد پروژه‌اي در اين منطقه به اجرا درآيد ضروري است پيش از هرگونه اقدام اجرايي، با مسئولان اداره محيط‌زيست استان كه اشراف كاملي به ميقان دارند هماهنگي لازم به عمل آيد و مسئولان ذيربط نبايد اجازه دهند هيچ طرحي بدون مطالعات زيست‌محيطي در محدوده تالاب به اجرا درآيد تا اين منطقه بي‌نظير بيش از اين دچار آسيب نشود، چراكه هم‌اكنون نيز پساب‌هاي خروجي تصفيه‌خانه فاضلاب اراك و برخي كارخانه‌هاي ديگر سلامت اين تالاب را تهديد مي‌كند.

دیدنش بی ضرره

 
     
  
 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۸۶ساعت 16:24  توسط امير.اوسط  |